My project-1
Ha lépésről lépésre látjuk magunk előtt az utat, amelyet meg kell tennünk, biztosak lehetünk benne, hogy ez nem a mi utunk. A saját utunkat mi alakítjuk minden megtett lépésünkkel. Ettől a miénk.
-Joseph Campbell

"AHFA"

"A profitorientált szférában működő munkaadóknak nagyrészt kvalifikált, jól mozgósítható, rugalmasan felhasználható munkavállalókra van szüksége. A háztartások igényei azonban töredék munkaidőben, kisebb képzettséggel, teljesítőképességgel is kielégíthetőek."

A 90-es évek elejétől az Európai Unió tagországaiban egy új megközelítés került a foglalkoztatással foglalkozó szakemberek érdeklődésének középpontjába – a harmadik, a non-profit szektor és a háztartások szerepe a foglalkoztatásban, azaz a munkaerő-piac főáramlatán kívüli munkahelyteremtés. Az alapítvány 2005-ben történő megalapításában a cél az volt, hogy az közvetítő szerepet töltsön be a háztartásoknál jelentkező különböző feladatok (pl. idősgondozás, takarítás, főzés, meleg étel házhozszállítás, bevásárlás, kertgondozás, állatgondozás, stb.) munkaerő keresletének és kínálatának egymásra találásában.

A profitorientált szférában működő munkaadóknak nagyrészt kvalifikált, jól mozgósítható, rugalmasan felhasználható munkavállalókra van szüksége. A háztartások igényei azonban töredék munkaidőben, kisebb képzettséggel, teljesítőképességgel is kielégíthetőek.

Ezen elvekre alapozva kezdte meg működését az alapítvány és az első két évben kialakította és önerőből működtette közvetítői szolgáltatásait.

2008-ban az alapítók között kapcsolódtunk be a Salgótarjáni Civil Fórum és Civil Kerekasztal munkájába, ahol a szervezetek (80 szervezet) közötti elektronikus (internet) kommunikáció megvalósítása és elterjesztése volt az egyik fő célkitűzésünk és feladatunk.

Ebben az évben az alaptevékenységünk finanszírozása érdekében igyekeztünk külső forrást is bevonni, így pályázatot nyújtottunk be a Nemzeti Civil Alapprogramhoz (NCA), melynek célja a szociálisan hátrányos helyzetű rétegek foglalkoztatásának növelése és ezzel az alapítvány működési alapjainak a megteremtése volt. Fontos célkitűzés volt a szakmai programunk szórólapokon keresztüli népszerűsítése, a toborzás, a megrendelői és foglalkoztatott adatbázis kialakítása. A pályázati próbálkozásainkat elsőként 2009-ben aratta siker, amikor is az NCA pályázatán 200.000 Ft-ot nyertünk a „Ház körüli tevékenységek munkaerő keresletének és kínálatának összegyűjtés”-re. 2009-ben sikeresen pályáztunk a Salgótarjáni Civil Kerekasztal (SCK) működtetésére írt pályázatunkkal is. Az SCK nem  önálló jogi személyiségként működik, ezért önállóan nem adhatott be pályázatot.

Ekkor az alapítványnál már 5 fő közcélú teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazott dolgozott. A működéshez szükséges infrastrukturális feltételek többségét (iroda, számítógép, internet, telefon, fax) az alapító, a kuratóriumi tagok és az alapítvány aktivistáinak tulajdonában lévő gazdasági vállalkozások térítésmentesen biztosították. 2009-től a célkitűzéseink, tevékenységeink tovább bővültek az adományozás és az érdekképviselet, érdekérvényesítés területén. Az adományozási tevékenységünk egy édesipari vállalattal való jó kapcsolatunknak volt köszönhető, ennek mentén, már az első évben közel 2 M Ft értékű édességet sikerült szétosztanunk Salgótarjánban, az arra rászoruló gyermekek körében.

"AHFA"

"2010.évben folytattuk a háztartások körüli munkaerő keresletének és kínálatának közvetítését, azonban ebben az évben az új jogszabályi változások miatt az év végétől korábbi főtevékenységünket nem tudtuk folytatni."

2010.évben folytattuk a háztartások körüli munkaerő keresletének és kínálatának közvetítését, azonban ebben az évben az új jogszabályi változások miatt az év végétől korábbi főtevékenységünket nem tudtuk folytatni.

2010.december 31-ig az önkormányzattal való együttműködésünknek – a városi közfoglalkoztatási programban való partneri részvételünknek – köszönhetően ezen alapfeladathoz biztosítottak voltak a személyi feltételek, ennek köszönhetően az év végén az alapítványnál már 8 fő dolgozott. 2010-ben fokoztuk szerepvállalásunkat a Salgótarjáni Civil Kerekasztal munkájában és folytatódott adományozási tevékenységünk is, melynél a 2. évben az adományok értéke meghaladta a 3 M Ft-ot.

Alapítványunk életének eddigi legnagyobb sikere a 2012-ben „Civil Információs Centrum” (CIC) cím és az ehhez kapcsolódó (ÁROP 1.1.14) finanszírozási pályázat elnyerése volt. A Civil Információs Centrumok célja a civil szervezetek működésének szakmai támogatása, fenntartásuk erősítése és államháztartási támogatások felhasználásának elősegítése. A működtetésükben részt vevő civil szervezetek információs-tanácsadói szolgáltatásokkal, a civil szakmai ismeretek terjesztésével, a szektoron belüli és szektorközi együttműködés ösztönzésével sokoldalú és gyakorlati fejlesztő segítséget adnak. A projekt pénzügyi hátterét biztosító ÁROP pályázati projekt alapvető célja a közigazgatás, a vállalkozói és a civil szektor közötti együttműködésen alapuló partnerség kialakítása volt a Civil Törvény által meghatározott civil információs centrumok hálózatán keresztül.

Még ebben az évben költöztünk jelenlegi székhelyünkre, a Bajcsy-Zsinlinszky út 16-18. sz. alatti irodánkba és telephelyet (CIC ügyfélszolgálati iroda) létesítettünk a Klapka György út 4. sz. alatt, a Civil Közösségek Házában. 2013-ban a CIC működtetése mellett sikeresen pályáztunk a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) működési és szakmai pályázatán, mely forrásoknak köszönhetően a szolgáltatásainkat tovább tudtuk bővíteni. Partnerszervezetként kapcsolódtunk be a Nemzeti Művelődési Intézet Kulturális I. Közfoglalkoztatási Programjának megvalósításába, melyben egyrészt azóta minden évben részt veszünk, másrészt megalapozta a jövőbeni saját közfoglalkoztatási terveink megvalósítását.

"AHFA"

"2014-ben önálló kezdeményezésként, a helyi önkormányzat támogatásával elindítottunk egy megyei civil kutatási programot. Több mint 400 helyi civil szervezet vezetőjét kérdeztünk meg a szervezet életéről, céljaikról és az ezekhez kapcsolódó szükségleteikről. A korábbi években koordinációs feladatot láttunk el a városi, önkormányzati civil közfoglalkoztatás terén, majd részt vállaltunk a Nemzeti Művelődési Intézet által szervezett kulturális közfoglalkoztatásban, 2014-től pedig a korábbiak mellett saját közfoglalkoztatási programot is indítottunk, melynek eredményeként az első évben összesen 11 civil szervezetnél 55 fő közfoglalkoztatott dolgozott alapítványunknál."

2014-ben önálló kezdeményezésként, a helyi önkormányzat támogatásával elindítottunk egy megyei civil kutatási programot. Több mint 400 helyi civil szervezet vezetőjét kérdeztünk meg a szervezet életéről, céljaikról és az ezekhez kapcsolódó szükségleteikről. A korábbi években koordinációs feladatot láttunk el a városi, önkormányzati civil közfoglalkoztatás terén, majd részt vállaltunk a Nemzeti Művelődési Intézet által szervezett kulturális közfoglalkoztatásban, 2014-től pedig a korábbiak mellett saját közfoglalkoztatási programot is indítottunk, melynek eredményeként az első évben összesen 11 civil szervezetnél 55 fő közfoglalkoztatott dolgozott alapítványunknál.

Alapítványunk 2015-ben újra sikeresen pályázott az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt Civil Információs Centrum (CIC) címpályázaton. Ebben az évben a CIC több megyei civil szervezet bevonásával építette ki a partnerhálózatát. Ennek köszönhetően a megyei szintű szolgáltatás kialakítása érdekében 5 helyszínen (Balassagyarmat, Bátonyterenye, Érsekvadkert, Pásztó, Szécsény) jöttek létre civil információs pontok.

2015-ben NEA forrásból 4 témakörben képzéseket indítottunk a helyi civil szervezetek vezetői számára, létrehozva egy non-profit képzési központot. A központ oktatótermének kialakításában egy foglalkoztatási célú pályázat is (TÁMOP 1.4.1) segítségünkre volt, melynek keretében bútorokat (asztalok, székeket) és oktatási segédeszközöket (oktatási tábla, projektor) sikerült beszereznünk. A pályázatnak köszönhetően 4 új főállású munkatárssal is bővült az alapítvány.

2015-től a Civil Információs Centrumok finanszírozása is a NEA forrásaiból valósult meg (CIC-15, CIC-16, CIC-17), mely a szakmai feladathoz a korábbi évekhez képest egy kiszámíthatóbb és valamennyi szükséges kiadásra kiterjedő finanszírozást eredményezett. Ennek köszönhetően nyitottuk meg új ügyfélszolgálati és tanácsadó irodánkat, a város központjában, a Fő tér 5. sz. alatt.

Szintén 2015-től került sor alapítványunk életében az első nagyobb volumenű pályázatban (TÁMOP 6.1.5) való konzorciumi együttműködésre. A konzorcium által megvalósított „e-GÉSZSÉG” Innovatív megoldásokkal Nógrád megye munkaképességéért c. pályázat keretében feladatunk a „Társadalmi együttműködést elősegítő, a családi értékek népszerűsítését szolgáló tréningek és közösségfejlesztő programok” megvalósítása volt.

2016 a meglévő szolgáltatások (CIC, közfoglalkoztatási programok) működtetése mellett a folyamatosan megjelenő Uniós pályázatokra történő felkészüléssel telt, s mind majd látni fogjuk nem eredménytelenül.

2017 tavaszán érkezett az első jó hír, hogy eredményesen pályáztunk az EFOP 1.3.5 Civi staféta c. pályázatunkkal, melynek eredményeként egy fő önkéntes koordinátor foglalkoztatására nyílt lehetőségünk, továbbá 2 önkéntesek számára szervezett képzés megvalósítására kerülhet sor.

"AHFA"

"2017-ben a Civil Információs Centrum szolgáltatásait egy fontos új elemmel, a Civil Szolgáltató iroda és inkubátorház kialakításával is sikerült bővíteni, melyhez az önkormányzat ingyenes helyiség biztosításával járult hozzá. Az új iroda a Klapka György út 4 .sz. alatt, a Civil Közösségek Házában került kialakításra, ahol az alapítvány biztosította a feladathoz szükséges tárgyi (bútorzat, irodai eszközök, berendezések) és személyi feltételeket (közfoglalkoztatási programunkban dolgozó munkatársakkal)."

2017-ben a Civil Információs Centrum szolgáltatásait egy fontos új elemmel, a Civil Szolgáltató iroda és inkubátorház kialakításával is sikerült bővíteni, melyhez az önkormányzat ingyenes helyiség biztosításával járult hozzá. Az új iroda a Klapka György út 4 .sz. alatt, a Civil Közösségek Házában került kialakításra, ahol az alapítvány biztosította a feladathoz szükséges tárgyi (bútorzat, irodai eszközök, berendezések) és személyi feltételeket (közfoglalkoztatási programunkban dolgozó munkatársakkal).

Még ebben az évben együttműködésben a Zagyvapálfalváért Baráti Körrel egy Pálfalvai Civil Közösségi tér és iroda került kialakításra, ahol alapítványunk biztosítja a 2 fős személyzetet és a működéshez szükséges eszközöket, berendezéseket.

A 2016-ban és 2017 év elején a pályázatokba befektetett munkánk meghozta újabb gyümölcsét, eredményes lett négy további EFOP pályázatunk, melyek megvalósítására 2017 decemberétől fokozatosan kerül majd sor. Az egyik az EFOP 1.3.8 „A tudatos pályaválasztás támogatása az önkéntesség által Salgótarjánban”, a másik az EFOP 1.8.5 „Az egészséges étkezés népszerűsítése Salgótarjánban”, míg a harmadik az EFOP 1-11-1 „Rendezvényszervezési szolgáltatás nyújtása társadalmi vállalkozás keretében A „Háztartások Foglalkoztatásáért” Alapítványnál és a Marketing Klub Kft-nél”, a negyedik pedig az EFOP 1.3.7 „Közösen a közösség fejlődéséért Salgótarjánban” címet viseli.a 2018-as évben újra sikerrel pályáztunk a Civil Információs Centrum üzemeltetésére kiírt pályázaton, így tovább folytathattuk a civil szervezetek felé nyújtott szolgáltatásainkat és további fejlesztéseinket. A CIC mellett az EU-s projektek működtetése tette ki időnk nagy részét, melyet most is, mint a korábbi években nagyon jól kiegészített a megyei és városi szintű civil közfoglalkoztatási programjainkban dolgozó számos munkatárs által végzett munka. Az EFOP 1.3.7 projektünk keretében a Pálfalvai Jézus Szíve Katolikus Plébániával való együttműködésünk is jó alakult, ebben az évben nyitotta meg kapuit a Pálfalvai Közösségi Tér (a volt Faposta épületének teljes felújítását követően).

"AHFA"

"2019-ben a CIC és a közfoglalkoztatási programjaink működtetése mellett az EU-s projektek minél eredményesebb megvalósítására helyzetük a hangsúlyt. Az EFOP 1.3.5 "Civil staféta" projekt keretében már ebben az évben meghaladtuk a vállalt indikátorok számát, az EFOP 1.8.5 "Az egészséges étkezés népszerűsítése Salgótarjánban" c. projekt keretében, a megvalósítás kapcsán egy nagyon jó együttműködés alakult ki az Arany János Tagiskola tanáraival és diákjanival, illetve azok családjával."

2019-ben a CIC és a közfoglalkoztatási programjaink működtetése mellett az EU-s projektek minél eredményesebb megvalósítására helyzetük a hangsúlyt. Az EFOP 1.3.5  “Civil staféta” projekt keretében már ebben az évben meghaladtuk a vállalt indikátorok számát, az EFOP 1.8.5 “Az egészséges étkezés népszerűsítése Salgótarjánban” c. projekt keretében, a megvalósítás kapcsán egy nagyon jó együttműködés alakult ki az Arany János Tagiskola tanáraival és diákjanival, illetve azok családjával.

2020-ban újra sikerült elnyerni a CIC címpályázatát, melyet most első ízben 3 év időtartamra írtak ki. Az EU-s projektjeink ebben az évben többségében lezárultak, a közfoglalkoztatási programjainkat azonban folyamatosan működtettük. A Civil Információs Centrum új nevet kapott, mely sokkal jobban tükrözi tényleges tevékenységét, az új neve: Nógrád Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ lett.

Támogatóink

CÍM

3100 Salgótarján, Bajcsy-Zsilinszky út 16-18.

KAPCSOLAT

Közösségi média

© Készült Magyarország Kormánya támogatásával.
powered by nograDex